Projekt SOCRATES COMENIUS
Comenius – Partnerskie Projekty Szkół
Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.
„Waste Not Want Not”
W naszej szkole podstawowej, od września 2013 roku, jest realizowany projekt Socrates Comenius „Waste Not Want Not”.
Celem tego projektu jest zwrócenie uwagi uczniów na problemy związane z ekologią, recyklingiem, powtórnym użyciem materiałów. Językiem projektu jest język angielski.
W projekcie uczestniczą następujące państwa:
Hiszpania, Islandia, Niemcy, Walia, Węgry, Chorwacja, Włochy, Finlandia, Polska
Zadania wykonane w ramach projektu:
Wrzesień
- quiz o recyklingu
- przedstawienie szkolne z okazji Europejskiego Dnia Języków
- „ Kim jesteśmy?” ( książki do wymiany, które można zobaczyć w gablotce szkolnej)
Październik
- quiz o państwach biorących udział w projekcie
- szkolny konkurs na logo projektu
Listopad
- wizyta nauczycieli w szkole podstawowej w Gyor (Węgry)
- międzynarodowy konkurs na logo projektu
- plakat przedstawiający zwycięskie prace ( wisi na szkolnym korytarzu)
Grudzień
- powstaje pracownia multimedialna
- video-konferencja ze szkołą w Chorwacji
Styczeń
- prezentacje dobrej praktyki związanej z recyklingiem ( prace wykonane przez uczniów klasy szóstej na lekcjach informatyki)
- instrumenty muzyczne wykonane z materiałów odzyskanych ( ekspozycja w gablotce szkolnej)
- video-konferencja ze szkołą w Niemczech
Luty
- video-konferencja ze szkołą w Islandii
Marzec
-video-konferencja ze szkołą w Hiszpanii
- wizyta nauczycieli w szkole podstawowej w Rzymie
Kwiecień
- video-konferencja ze szkołą w Finlandii
-multimedialne prezentacje o państwach biorących udział w projekcie
Maj
16 maja, przy zaangażowaniu wszystkich uczniów i nauczycieli, obchodzono uroczyście „Dzień Europejski”. Uczniowie klasy VI przygotowali prezentacje multimedialne na temat ośmiu państw europejskich: Walii, Hiszpanii, Islandii, Finlandii, Niemiec, Włoch , Chorwacji i Węgier. Wybór krajów nie był przypadkowy, gdyż tydzień później nauczyciele z tych właśnie państw mieli przybyć do szkoły w ramach realizacji projektu Socrates Comenius, przygotowanego przez Panią Elę Krasowską. Prezentacje przybliżały uczniom najważniejsze informacje dotyczące symboli narodowych, najwspanialszych budowli, najciekawszych postaci czy najbardziej charakterystycznych potraw dla danego kraju. Pozostali uczniowie mieli okazję poznać bliżej kulturę naszych europejskich sąsiadów, a następnie wybierając spośród siebie przedstawicieli klasowych, sprawdzić zdobytą wiedzę i wygrać jedną ze wspaniałych nagród, jakie ufundowała gmina. Ten dzień pełen wrażeń i emocji był jedynie preludium do wydarzeń, jakie miały miejsce w szkole tydzień później…
…w dniach 21-25 maja przebywała w Polsce delegacja z ośmiu państw Unii Europejskiej. Nauczyciele z Walii, Hiszpanii, Islandii, Finlandii, Niemiec, Włoch , Chorwacji i Węgier przyjechali do naszej szkoły w ramach programu Socrates Comenius.
Goście zwiedzili Kraków, Wieliczkę, Ojców, Paczółtowice, Czerną. Spędzili dwa dni w Szkole Podstawowej w Woli Filipowskiej. Powitano ich tańcami – polonezem, krakowiakiem, układem tanecznym do muzyki Chopina oraz piosenkami o ekologii. Na powitalnym apelu miał miejsce „Fashion show” z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Uroczysta akademia zakończyła się wspaniałym występem niezwykle utalentowanej uczennicy klasy V, Amelii Kasprzyk, która wykonała na skrzypcach dwa utwory. Wykonanie to wzbudziło w gościach i pozostałych uczestnikach wzruszenie i ogromny podziw wyrażony burzą oklasków.
Zagraniczni nauczyciele byli oprowadzani po szkole przez uczniów klasy VI. Odwiedzali też klasy i rozmawiali z uczniami. Po południu nauczyciele odwiedzili Burmistrza Krzeszowic, pana Czesława Bartla, który w czasie prezentacji multimedialnej przedstawił im najciekawsze zabytki i miejsca Gminy Krzeszowice oraz proces dynamicznego rozwoju gminy i jej problemy w ostatnich latach.
W drugim dniu pobytu w szkole podstawowej nauczyciele prowadzili lekcje w klasach I – VI. Opowiadali uczniom o swoich państwach, uczyli ich wyrazów i zwrotów w swoim języku. Uczniowie porozumiewali się z nauczycielami w języku angielskim i z wielkim entuzjazmem reagowali na wszelkie działania, jakie podejmowali goście. Byli zachwyceni tą niezwykłą wizytą, a doświadczenie spotkania w swojej szkole nauczyciela z dalekiego kraju, na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, zwłaszcza, że niektórzy szczęśliwcy otrzymywali nawet prezenty od tych niecodziennych gości.
Ogromne zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli przekonuje, jak ważny jest udział i realizacja takich projektów. Uczniowie nie tylko poszerzają swoją wiedzę o świecie, ale doświadczają wielu wrażeń i emocji, które zdecydowanie łatwiej pozwalają im tą wiedzę przyswoić. Szkoła w Woli Filipowskiej może się takimi działaniami poszczycić, zwłaszcza, że w pierwszych dniach lipca przybywa do naszego przedszkola kolejna delegacja nauczycieli w ramach projektu realizowanego przez Panią Edytę Tworek-Gągolską już od 2012 roku.
Październik
- spotkanie nauczycieli w szkole podstawowej w Islandii.
Listpopad
- zaprojektowanie i wydrukowanie kalendarza na 2015 rok
- zaprojektowanie i wykonanie puzzli (format A5, rysunek jabłka z napisem „jabłko” w języku polskim, węgierskim, chorwackim, włoskim, walijskim, islandzkim, fińskim, hiszpańskim i niemieckim)
Grudzień
- dystrybucja kalendarza
- wideokonferencja ze szkołą w Cottbus (Niemcy) – „Ja, ty, on,ona – przedstawianie się.”(kl.V i Ic)
Styczeń
- wideokonferencja ze szkołą w Rzymie (Włochy) – „Kuchnia włoska i polska – wymiana przepisów kulinarnych.”(kl.V)
Luty
- wideokonferencja ze szkołą w Pinoso (Hiszpania) – „Moje hobby – wymiana poglądów.”(kl.IV)
Marzec
- wykonanie utworu muzycznego na instrumentach zrobionych z rzeczy przeznaczonych do recyklingu (kl.II,nagranie DVD)
- wizyta nauczycieli w szkole podstawowej w Cottbus
Kwiecień
- wideokonferencja ze szkołą w Gyor – „Wiem więcej – refleksje na temat projektu.
Maj
- wizyta nauczycieli w szkole w Kouvola (Finlandia)