• Projekt POWER

        • " Podniesienie kompetencji językowych kadry pedagogicznej z zakresu języka angielskiego w celu zintegrowanego nauczania języka obcego i przedmiotu"

          To tytuł projektu realizowanego przez nasze przedszkole 

          w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój!

          Nasza placówka jest instytucją ciągle się rozwijającą. Ze względu na fakt, iż nauczanie języka obcego stało się kluczową kompetencją nauczania w przedszkolu uwzględnioną w podstawie programowej, wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym i nowej reformie pragniemy wykwalifikować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zajęć z języka obcego. By zachować nasz innowacyjny charakter placówki,  w trakcie różnych dyskusji i rozważań na radach pedagogicznych, prowadząc dialog z rodzicami, wsłuchując się w potrzeby środowiska i braki w środowisku lokalnym,  wyłoniła się potrzeba zmiany profilu placówki w kierunku przedszkola dwujęzycznego, w związku z czym chcielibyśmy  podnieś umiejętności i kwalifikacje pracowników i przygotować ich do prowadzenia zajęć językowych.

          W pierwszej kolejności pragniemy podnieś umiejętności komunikacyjne wszystkich nauczycieli, których poziom języka jest podstawowy, niewystarczający do prowadzenia zajęć w formie zintegrowanej nauki języka i przedmiotu. Chcąc wdrożyć do zajęć metodę nauczania CLIL wymagane jest, by każdy z zadeklarowanych uczestników prezentował poziom językowy, pozwalający mu na dalszy rozwój już we własnym zakresie, zarówno merytoryczny, jak i metodyczny, wymagane są zatem solidne podstawy i komunikatywny poziom opanowania języka.

          Analizując możliwości jakie daje znajomość języka na tym poziomie doszliśmy do wniosku, iż oprócz zmian w programie nauczania, a w dalszej kolejności dążenie do przeprofilowania placówki, wyjście naprzeciw potrzebom rodziców realizacja projektu mobilności kadry pedagogicznej to przede wszystkim:

          -skuteczniejsze nauczanie języków obcych w przedszkolu,

          -wyjście naprzeciw potrzebom reform edukacyjnych,

          -potrzeba rozwoju nauczycieli,

          -zaistnienie naszej placówki na arenie międzynarodowej,

          -poprawa znajomości języka wśród kadry,

          -szansa na dalszy rozwój i samodoskonalenie poprzez możliwość sięgania po publikacje anglojęzyczne, 

          -tworzenie i realizacja projektów eTwinning i Erasmus+,

          -wymiana doświadczeń.

           

          W związku z potrzebą podniesienia kwalifikacji i kompetencji językowych zaplanowano udział nauczycieli w trzech rodzajach kursów doskonalących.

          Dwoje nauczycieli podejmie się uczestnictwa w  kursie językowym dla osób z podstawową znajomością języka, który rozwinie ich umiejętności we wszystkich sferach: rozumienie, czytanie, mówienie, pisanie, rozwój gramatyczny. Da podstawy do podjęcia dalszych kroków doskonalenia języka w kraju, poprzez uczestnictwo w spotkaniach konwersacyjnych, samodoskonalenie.

          Dwoje nauczycieli zadeklarowało uczestnictwo w kursie językowym podnoszącym umiejętności komunikacyjne i pozwalającym przygotowanie do egzaminów państwowych FCE.

          Jedna z nauczycielek zadeklarowała uczestnictwo w kursach metodycznych, podnoszących kwalifikacje z zakresu organizowania procesu dydaktycznego z języka angielskiego, przystosowana do potrzeb naszej placówki - przedszkola.

          Wszystkie te działania mają na celu podnieś kompetencje językowe nauczycieli, ich kwalifikacje, przygotować do dalszego samodoskonalenia i nabywania doświadczeń oraz wykwalifikowania osoby, pełniącej funkcję lidera, który będzie służył pomocą w kwestii metodycznej.

          Wykwalifikowanie kadry w zakresie kompetencji językowych, przygotowanie ich do samodoskonalenia językowego, otworzenie bram w kierunku utworzenia oddziałów dwujęzycznych, wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wiejskich  to priorytety podjęcia się uczestnictwa w  projekcie.

           

          MAMY NADZIEJĘ SPROSTAĆ POSTAWIONYM CELEOM!!!

           

          Z ostatniej chwili :-)

          Już znamy terminy i miejsce szkoleń:

          ENGLISH LANGUAGE DEVELOPMENT FOR TEACHERS PLUS CLIL METHODOLOGY FOR PRIMARY SCHOOLS - Easy School of Languages, ValettaMALTA - Edyta Tworek-Gągolska  od 02-07-2017 do 08-07-2017

          ENGLISH LANGUAGE DEVELOPMENT FOR TEACHERS AND STAFF WORKING  IN EDUCATION A1/A2 - Easy School of Languages, Valetta, MALTA - Elżbieta Żbik, Agnieszka Nowakowska od 02-07-2017 do 14-07-2017

           

          PROFESSIONAL DEVELOPMENT FOR TEACHERS OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE IN PRIMARY AND EARLY SECONDARY EDUCATION - Link School of English, Swieqi, MALTA - Joanna Duda, Jolanta Dębska od 31-07-2017 do 11-08-2017

           

           


          Co dał nam projekt?

                                                                                                  

          Przedszkole Samorządowe w Woli Filipowskiej od latach poszukuje i wprowadza nowe rozwiązania metodyczne realizując liczne innowacje i projekty międzynarodowe. Nauczycielki wciąż poszukują nowych wyzwań i podejmują się kolejnych przedsięwzięć, by wzbogacić ofertę innowacyjną i podnosić jakość nauczania w małym, wiejskim przedszkolu. Kolejne przedsięwzięcie edukacyjne, dostarczające wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń dobiega już końca.

          "Podniesienie kompetencji językowych kadry pedagogicznej z zakresu języka angielskiego w celu zintegrowania nauczania języka obcego i przedmiotu" to tytuł zakończonego już projektu realizowanego przez Przedszkole Samorządowe w ZPO w Woli Filipowskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Głównym założeniem projektu było wykwalifikowanie kadry pedagogicznej w zakresie języka obcego, by wprowadzić innowację pedagogiczną: „Zintegrowane nauczanie języka obcego i przedmiotu w młodszych grupach przedszkolnych”. W ramach projektu nauczyciele uczestniczyli w wielogodzinnym kursie językowym prowadzonym przez lektora języka angielskiego lokalnej szkoły językowej oraz spotkaniach konwersacyjnych, prowadzonych przez wykwalifikowanego nauczyciela przedszkola. Podstawowym działaniem projektu było udział w mobilności, która umożliwiała uczestnictwo w kursach językowo – metodycznych oferowanych przez szkoły językowe w Valetcie i Swieqi na Malcie.

                                                                                                                                                             

          Zdobyte umiejętności przełożyły się na wprowadzenie innowacyjnej metody nauczania języka w grupach młodszych oraz organizację szeregu szkoleń i warsztatów wewnątrzprzedszkolnych z zakresu metodyki nauczania języka angielskiego. Dostarczyły również ogromną motywację do podjęcia dalszego doskonalenia. Nauczycielki podjęły się studiów podyplomowych z zakresu nauczania języka angielskiego w przedszkolu i nauczaniu wczesnoszkolnym oraz samodzielnego organizowania własnego procesu samodoskonalenia poprzez udział w lokalnych kursach językowych. Mimo, iż zatem projekt został zakończony, jego efekty rzutują na dalsze funkcjonowanie placówki, na jej rozwój i wzrost jakości oferty edukacyjnej.


           

          E.T.G.

           


           

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej
      • 12 282-02-08, 12 258-21-00
      • ul. Szkolna 2 Poland
      • 12 282-02-08
  • Galeria zdjęć

      brak danych