• O NAS W PRASIE LOKALNEJ...

• Właśnie ukazał się nowy numer dwutygodnika "Gwarek Małopolski", w którym opublikowano tekst dotyczący podsumowania pracy w projekcie Comenius PPS w pierwszym semestrze nowego roku przedszkolnego 2013/2014.

Zapraszamy do lektury na łamach gazety lub online na stronie internetowej dwutygodnika:

Aktualny numer: 04/2014

• LETS MAKE OUR WORLD MORE GREEN AND CLEAN

• Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Woli Filipowskiej wraz ze swoimi wychowawczyniami rozpoczęły drugi rok pracy z projektem Comenius „Let’s Make Our World More Green and Clean”. Realizując zadania o treściach ekologicznych starają się uczynić najbliższe środowisko bardziej przyjazne i czystsze. Poprzez udział w projekcie dzieciaki uczą się ponownego wykorzystania przedmiotów bezużytecznych oraz czerpania z naturalnych zasobów przyrodniczych. Pod okiem swoich wychowawczyń poznają świat zwierząt i roślin kształtując w ten sposób postawę aktywnego ekologa. Uczestniczą w licznych eksperymentach i akcjach ekologicznych. Do tej pory świętowały „Światowy dzień Zwierząt”, porządkowały najbliższą okolicę z okazji akcji „Sprzątania Świata”, tworzyły plakaty i prace tematyczna na temat „Światowego Dnia Środowiska”. Poznają również tematykę, która wydaje się trudna dla dziecięcych wyobrażeń, jakim jest problem suszy i powodzi, zagrożenia pożarami czy globalnego ocieplenia. Wszystkie ich poczynania są rejestrowane, a wytwory ich pracy udostępniane innym uczestnikom projektów podczas mobilności nauczycieli do krajów partnerskich.

• REALIZACJA PODSTAWOWYCH ZADAŃ

• Poprzedni rok pracy w projekcie zakończył się wizytą partnerską do Litwy. Mobilność do kraju sąsiedzkiego okazała się bardzo ważna dla działań projektowych, gdyż podczas tego spotkania dokonano ewaluacji i podsumowania pracy w projekcie. Szczególnie wysoko oceniono osiągnięcia pracy z dziećmi w polskim przedszkolu. Podczas każdej dotychczasowej wizyty przygotowywane do wymiany prace dzieci oraz wszystkie pozostałe efekty zyskiwały wysoką ocenę i duże zainteresowanie ze strony pozostałych partnerów. Dlatego tez, nasza sumienna i staranna praca została doceniona. Podczas tego spotkania również, jak w przypadku pozostałych wizyt, uczestniczący w wyjeździe nauczyciele zwiedzili placówkę edukacyjną w miejscowości Mickuny, w okolicach Wilna, spotkali się z przedstawicielami władz edukacyjnych w stolicy Litwy, oraz uczestniczyli w kulturowo-folklorystycznych wydarzeniach zaplanowanych dla wszystkich partnerów, by ukazać zwyczaje i kulturę tego kraju. Wizyta ta była dla polskich uczestników szczególnie istotna ze względu na pochodzenie naszych litewskich partnerów, gdyż zwiedzane przez nas przedszkole należy do polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Jest prowadzone i podlega zasadom edukacyjnym dotyczącym mniejszości narodowych na Litwie. Istotnym zatem było porównanie systemu edukacyjnego w naszym kraju i kraju sąsiadów, zaobserwowanie różnic językowych, kulturowych, politycznych. Mimo, iż jesteśmy narodowościowo jednolici, różnice są widoczne zarówno na płaszczyźnie osobowościowej jak i edukacyjnej.